Cypr - wyspa Afrodyty

Cypr to wyspa, która zaskakuje swoim urokiem. Historia wokół, najczystsze w Europie turkusowe morze, restauracje i bary wypełnione aromatem fajki wodnej czynią to wyjątkowe miejsce na styku Europy i Bliskiego Wschodu idealnym przeznaczeniem. Cypr to miejsce gdzie od lat wielu Brytyjczyków, Szwedów, Holendrów nabywa swoje wakacyjne domy, aby móc rozkoszować się całą masą z 320 słonecznych dni w czasie roku. Niezwykle otwarci i zawsze uśmiechnięci ludzie, którzy są jedną z najbardziej uczynnych nacji w Europie. Cypr oferuje także bardzo ciekawe rozwiązania w kwestiach podatkowych, dla tych którzy zainteresowani są tym aspektem. Z racji topografii jest to miejsce gdzie z praktycznie każdego domu roztacza się widok na morze.

Z naszej strony zapewnimy państwu najlepszą opiekę prawną i dostęp do niezwykle szerokiego portfolio nieruchomości z rynku pierwotnego, wtórnego, a także domów przejętych przez największe banki. Zorganizujemy dla Państwa wizytę na Cyprze, podczas której będziemy państwu towarzyszyć i doradzać, odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania, pomożemy w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, powiadomimy o wszystkim co istotne z Waszego punktu widzenia, przeprowadzimy Państwa przez proces zakupu i zapewnimy pomoc po nim, w postaci wyposażenia, wynajmu, załatwienia spraw administracyjnych, znalezienia szkoły dla dzieci itp. jeśli jest to konieczne.

 

Standardowa procedura zakupu nieruchomości na Cyprze opiera się na 2 krokach:

1) Rezerwacja - prosty dokument, który za stosunkowo małą kwotę (EUR 5,000 - 10,000) powoduje usunięcie nieruchomości z rynku na okres około 2 tygodni, ten czas poświęcony jest na ponowne sprawdzenie ksiąg wieczystych i innych dokumentów związanych z nieruchomością, aby podpisanie umowy przedwstępnej mogło odbyć się bez żadnych problemów. Na Cyprze jest to szczególnie ważne, jako że system ksiąg wieczystych jest mało przejrzysty, a deweloperzy często ignorują plany zagospodarowania przestrzennego.

 

2) Umowa kupna - sprzedaży - jest to oficjalna umowa, która w przypadku Cypru przenosi tytuł własności na nabywcę. Jednocześnie jednak umowa ta nie jest jednoznaczna z publicznym prawem własności potwierdzonym przez lokalny urząd, nie ma również konieczności notarialnego jej potwierdzenia, dlatego tak ważne jest sprawdzenie wszystkich aspektów nieruchomości przed podpisaniem umowy. Na Cyprze czas oczekiwania na publiczny tytuł własności może być stosunkowo długi (nawet więcej niż 2 lata), ale nawet przed jego otrzymaniem nowy właściciel ma prawo zamieszkiwać, bądź wynajmować nieruchomość na podstawie prywatnej umowy kupna - sprzedaży z deweloperem, bądź prywatnym właścicielem.

 

Na każdym z etapów zakupu mogą być Państwo reprezentowani przez prawnika. Istnieje również możliwość zakupu nieruchomości bez wizyty na Cyprze, poprzez upoważnienie podpisane w cypryjskim konsulacie.

 

Poniżej mogą państwo znaleźć wszystkie koszty związane z zakupem, utrzymaniem i wynajmem nieruchomości na Cyprze.

 

Rodzaj podatku/opłaty

Wysokość podatku/opłaty

Podatek od transferu nieruchomości

0-8% - należny jest tylko w przypadku sprzedaży na rynku wtórnym; jego wysokość zależna jest od wartości nieruchomości.

VAT

18% - naliczany tylko dla nieruchomości  mieszkalnych z rynku pierwotnego. Istnieje możliwość ulgi, która skutkuje obniżeniem VAT do 5% w przypadku kiedy nieruchomość będzie jedynym, bądź głównym miejscem zamieszkania przez następne 10 lat.

Opłata skarbowa

0,2%

Roczny podatek od nieruchomości

0,6 – 1,9% wartości na stan roku 1980; w zależności od wartości.

Opłata za wpis do księgi wieczystej

Około EUR 200

Podłączenie mediów

Około EUR 300

Podatek za dochód z wynajmu nieruchomości

0 – 35% w zależności od dochodu

Podatek od spadku

0%

 

Pytania i odpowiedzi:

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu nieruchomości na Cyprze?
  • Paszport
  • Numer identyfikacji podatkowej na Cyprze (uzyskiwany przez prawnika)
  1. Czy są jakieś ograniczenia w nabywaniu nieruchomości na Cyprze przez obcokrajowców?

Prawo mówi, że gminna administracja musi wydać pozwolenie na zakup nieruchomości (nie dotyczy ziemi uprawnej i niezabudowanych działek budowlanych) przez obcokrajowca, jest to jednak absolutnie nieznacząca formalność, gdyż takie odmowy się praktycznie nie zdarzają.

  1. Jakie destynacje na Cyprze są najbardziej popularne wśród zagranicznych nabywców?

Najbardziej popularne są okolice 3 miast: Larnaki, Limassol i Pafos. Larnaka jest bardzo popularna wśród Skandynawów i Niemców, a ostatnio również Chińskich nabywców. Limassol można nazwać „małą Rosją”, gdyż to miasto jest mekką nabywców z tego kraju już od kilkudziesięciu lat. Pafos jest najbardziej turystycznym miastem ze wspomnianych trzech i jest szczególnie pożądane przez Brytyjskich i Irlandzkich kupujących.  

  1. Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości przez osobę prawną?

Istnieje taka możliwość, często nieruchomości na Cyprze nabywane są przez firmy off-shore, a także firmy zarejestrowane w UE, których właścicielami są finalni lokatorzy.

  1. Jakie są koszty utrzymania nieruchomości na Cyprze?

Zależy to od rodzaju nieruchomości. W przypadku apartamentu z dwiema sypialniami jest to EUR 50 – 80 miesięcznie, chyba że w ramach osiedla znajduje się kilka basenów lub inne udogodnienia.

W przypadku domu wolnostojącego nie ma bezpośrednich opłat poza podatkiem od nieruchomości, chyba że właściciel decyduje się na zewnętrzne usługi w kwestii zieleni i obsługi basenu. W takim przypadku koszty utrzymania nie powinny przekroczyć EUR 200.

Stosunkowo najdroższe jest utrzymanie nieruchomości, która znajduje się w zamkniętym resorcie, gdyż poza normalnym czynszem zazwyczaj naliczana jest również opłata za otrzymanie wspólnych terenów zielonych i ochrony.

Poza opłatami czynszowymi konieczne jest opłacanie rocznego podatku od nieruchomości, którego stawka jest obliczana jako 0,6 – 1,9% wartości nieruchomości na stan roku 1980. Wyliczenie to jest dokonywane przez lokalną administrację i za największe nieruchomości mieszkalne nie przekracza EUR 500 rocznie.

Media na Cyprze są stosunkowo tanie. W przypadku 2 osób mieszkających w apartamencie rachunek za prąd i wodę nie przekracza EUR 50 miesięcznie. W przypadku nawadniania trawnika rachunek za wodę może wzrosnąć do EUR 80.

  1. Czy Polak może podjąć legalną pracę na Cyprze?

Tak. Jako obywatele UE Polacy mogą podjąć legalną pracę na Cyprze, bez uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Jednocześnie otwarcie firmy na wyspie jest bardzo ułatwione, a szczególne regulacje w kwestiach podatkowych takie jak np. holding europejski sprzyjają zastanowieniu się nad tym rozwiązaniem. Nasze biuro w tej kwestii współpracuje z jednymi z najlepszych doradców w kraju.

  1. Chcę wynajmować swoją nieruchomość. Jaki sposób jest najlepszy?

Część deweloperów na Cyprze oferuje gwarancję wynajmu i zapewnia określony procentowy dochód z nieruchomości rocznie. Ta oferta przeznaczona jest dla osób, które chcą korzystać z nieruchomości tylko kilka tygodni w roku, bądź traktują nieruchomość jako inwestycję. W przypadku nabywców, którzy chcą być bardziej elastyczni w kwestii dostępu do nieruchomości MD Properties we współpracy z lokalnymi agencjami turystycznymi zapewnia możliwość oferowania ich nieruchomości potencjalnym klientom zainteresowanym krótko i długoterminowym wynajmem.

  1. Jak dolecieć na Cypr?

Najlepsze opcje lotów na Cypr to:

LOT

Warszawa - Larnaka, bezpośrednio, czas przelotu to ok. 3 godziny.

Lufthansa

Warszawa/Kraków – Monachium – Larnaka, czas przelotu to ok. 6 godzin

Ryanair

Kraków – Pafos, bezpośrednio, 2 razy w tygodniu, czas przelotu to ok. 3 godziny.