Dubai – centrum luksusu i dobra inwestycja

Dubaj to emirat, które ściąga do siebie imponujące inwestycje infrastrukturalne i biznesowe, ale staje się również coraz większym centrum turystycznym. Niezliczone liczby zagranicznych rezydentów pracujących dla firm z branży finansów i linii lotniczych poszukują zakwaterowania. Z racji boomu turystycznego dużą popularnością cieszą się również aparthotele, które przynoszą znaczące stopy zwrotu.

Ogromną zaletą Dubaju jest bardzo liberalne podejście do podatków. To stwarza przed inwestorami w nieruchomości ogromne możliwości.

 

Z naszej strony wskażemy Państwu projekty, które są godne uwagi w Dubaju w aktualnym momencie. Odpowiemy na pytania związane z zakupem nieruchomości i poprowadzimy przez cały proces, a następnie pomożemy po sprzedaży, jeśli będzie taka potrzeba.

 

Standardowa procedura zakupu w Dubaju wygląda w następujący sposób:

 

1. Kontrakt przedwstępny – podpisywany jest pomiędzy kupującym, a deweloperem I określa wszelkie zasady zakupu i terminy płatności. Przed podpisaniem deweloper w imieniu kupującego występuje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o tzw. Non Objection Certificate, który jest oficjalnym pozwoleniem dla nierezydenta na zakup nieruchomości. Na kontrakcie przedwstępnym zazwyczaj wnoszony jest 10 – 20% zadatek. Jeśli nieruchomość jest w budowie określa on też terminy i wyskość następnych wpłat.

 

2. Akt notarialny – odbywa się w sądzie, przed urzędnikiem z wydziału ksiąg wieczystych. Płatność dotychczas nieuregulowanych środków odbywa się za pomocą czeku.

 

W procesie zakupu rekomendujemy korzystać z usług prawnika, który z nami współpracuje I który z pomocą upoważnienia od Państwa będzie mógł dokonywać czynności w Państwa imieniu.

 

Koszty zakupu i podatki:

 

Rodzaj podatku/opłaty

Wysokość podatku/opłaty

Podatek od nabycia nieruchomości

4% płatne w momencie podpisania kontraktu przedwstępnego

VAT

Brak

Opłata skarbowa

Brak

Roczny podatek od nieruchomości

Brak

Podatek od dochodu z najmu

Brak

Podatek od zysków kapitałowych

Brak

Podatek od spadku

Brak

 

 

 

 

Pytania i odpowiedzi:

 

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu nieruchomości w Dubaju?
    1. Paszport
    2. No Objection Certificate – pozwolenie na zakup, o które występuje deweloper lub sprzedający

 

  1. Czy są jakieś ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez obcokrajowców w Dubaju?

Zasadniczo nie, ale jest kilka miejsc dzielnic w ramach emiratu, gdzie nabywać mogą tylko obywatele ZEA

  1. Jakie są koszty utrzymania nieruchomości w Dubaju?

Nie ma żadnych podatków i opłat państwowych. Koszty bieżące związane z opłatą administracyjną i mediami zazwyczaj średniorocznie zamykają się w 1-2% wartości nieruchomości.

  1. Czy aby przebywać w swojej nieruchomości potrzebuję specjalnej wizy?

Polacy nie potrzebują wizy do Dubaju, jeśli nie przebywają tam więcej niż 90 dni w ciągu każdych 180 dni. Jeśli twoja nieruchomość ma wartość większą niż 1 mln AED, czyli ok. 250 tys. Euro to masz prawo do aplikowania o stałą wizę pobytową.

  1. Chcę wynajmować swoją nieruchomość. Jak to zrobić?

Nieruchomości z oferty MD Properties w większości mają firmę zarządzającą najmem na miejscu. Jeśli takowej nie ma to współpracujące z name firmy zajmujące się najmem znajdą dla Ciebie klientów pobierając 5% prowizji od przychodów w przypadku najmu długoterminowego i ok. 30% w przypadku najmu krótkoterminowego

  1. Jak dolecieć do Dubaju z Polski?

Bezpośrenie loty oferuje Emirates z Warszawy i WizzAir z Katowic. Dostępne są również loty z przesiadkami przez Frankfurt, Pragę, Kijów itd.