Hiszpania - słoneczna corrida...od EUR 60,000

Hiszpania to kraj, w którym można znaleźć wszystko: piękne plaże, niezapomniane widoki, ciekawe miejsca, otwartych ludzi, dobre jedzenie. To wszystko tworzy komfort życia nieporównywalny z innymi krajami w Europie i na świecie. Każdemu znane są uroki Barcelony, Madrytu czy Kordoby, ale także niesamowite wyspy, czy Costa del Sol są perfekcyjnymi miejscami do spełnienia marzeń o własnym domu. Obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Hiszpanii tworzy niepowtarzalną okazję nie tylko do nabycia domu, ale także do rozważenia tego zakupu jako świetnej inwestycji na przyszłość.

Z naszej strony zapewnimy państwu najlepszą opiekę prawną we współpracy z kancelarią Perez - Llorca i dostęp do niezwykle szerokiego portfolio nieruchomości z rynku pierwotnego, wtórnego, a także domów przejętych przez największe banki. Zorganizujemy dla Państwa wizytę w każdym wybranym przez Państwa regionie, podczas której będziemy państwu towarzyszyć i doradzać, odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania, pomożemy w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, powiadomimy o wszystkim co istotne z Waszego punktu widzenia, przeprowadzimy Państwa przez proces zakupu i zapewnimy pomoc po nim, w postaci wyposażenia, wynajmu, załatwienia spraw administracyjnych, znalezienia szkoły dla dzieci itp. jeśli jest to konieczne.

 

Standardowa procedura zakupu nieruchomości w Hiszpanii opiera się na 2 krokach:

1) Umowa przedwstępna - zawiera się w niej podstawowe rozstrzygnięcia dotyczące okresu płatności i jej sposobu oraz ustala się termin przeniesienia tytułu własności. Standardową procedurą jest uiszczenie 10% wartości nieruchomości przy podpisaniu tego rodzaju umowy z jednoczesnym ustaleniem daty przeniesienia tytułu własności w ciagu miesiąca, bądź dwóch. Jeśli klient natychmiastowo dysponuje gotówką możliwe jest ominięcie tego etapu i przejście bezpośrednio do notarialnego przeniesienia własności.

2) Umowa kupna - sprzedaży - jest to oficjalna umowa, która notarialnie przenosi tytuł własności na nabywcę. Podpisywana jest w obecności notariusza, którego obowiązkiem jest sprawdzić status nieruchomości i gwarantować, że nabywana nieruchomość może być sprzedana bez żadnych obciążeń prawnych, bądź finansowych. Do 30 dni po wizycie u notariusza wszystkie podatki związane z przeniesieniem własności muszą być zapłacone. Umowa kupna - sprzedaży jest następnie rejestrowana w księdze wieczystej.

 

Na każdym z etapów zakupu mogą być Państwo reprezentowani przez prawnika. Istnieje również możliwość zakupu nieruchomości bez wizyty w Hiszpanii, poprzez upoważnienie podpisane w hiszpańskim konsulacie.

 

Poniżej mogą państwo znaleźć wszystkie koszty związane z zakupem, utrzymaniem i wynajmem nieruchomości w Hiszpanii.

 

Rodzaj podatku/opłaty

Wysokość podatku/opłaty

ITP (podatek od transferu nieruchomości)

7-10% - należny jest tylko w przypadku sprzedaży na rynku wtórnym; jego wysokość zależna jest od regionu, w którym nabywana jest nieruchomość.

VAT

10% - naliczany tylko dla nieruchomości  mieszkalnych z rynku pierwotnego, 21% - naliczany tylko dla nieruchomości komercyjnych i ziemi.

ADJ (opłata skarbowa)

0,5 – 1,5% w zależności od regionu

IBI(roczny podatek od nieruchomości)

0,4 – 1,1% wartości kadastralnej (zazwyczaj ok. 20% niższa niż rzeczywista) w zależności od położenia nieruchomości

Podatek ‘od bogactwa’

0,2 – 2,75% - w zależności od wartości nieruchomości. Dotyczy tylko nieruchomości o wartości powyżej EUR 700,000 (EUR 500,000 w Katalonii)

Podatek ‘od drugiego domu’

24,75%*(1,1%*wartość kadastralna). Płacony jest tylko wtedy, gdy nieruchomość nie jest wynajmowana osobom trzecim.

Opłata za notariusza

Około EUR 950

Opłata za wpis do księgi wieczystej

Około EUR 500

Podłączenie mediów

Około EUR 300

Podatek od zysków kapitałowych

21%

Podatek za dochód z wynajmu nieruchomości

24,75%

Podatek od spadku

7,65 - 34%, w zależności od stopnia pokrewieństwa i wartości spadku.

 

Pytania i odpowiedzi:

 1. Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu nieruchomości w Hiszpanii?
 • Paszport
 • Numer identyfikacji podatkowej dla cudzoziemca w Hiszpanii NIE (uzyskiwany przez prawnika)
 • Z racji wygody zalecane jest też zaświadczenie o posiadaniu konta w hiszpańskim banku.
 1. Czy są jakieś ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w Hiszpanii przez obcokrajowców?

Nie, obywatele UE nie mają żadnych ograniczeń w tym zakresie.

 1. Jakie destynacje w Hiszpanii są najbardziej popularne wśród zagranicznych nabywców?

Hiszpania to stosunkowo duży kraj, w którym każdy region ma coś do zaoferowania. Dla klientów, którzy poszukują międzynarodowej atmosfery, najlepszych sklepów i restauracji Barcelona i jej okolice będą idealnym miejscem. Dla nabywców, którzy szukają dobrych cen, ale jednocześnie miejsc, które żyją przez cały rok Costa Brava będzie dobrym wyborem. Dla tych, którzy szukają największych przecen na rynku i całorocznego słońca Costa Blanca i Costa del Sol są idealną destynacją. Oczywiście nie zapominajmy również o hiszpańskich wyspach, które czarują swoim urokiem.

 1. Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości przez osobę prawną?

Istnieje taka możliwość, często nieruchomości w Hiszpanii nabywane są przez firmy off-shore, a także firmy zarejestrowane w UE, których właścicielami są finalni lokatorzy.

 1. Jakie są koszty utrzymania nieruchomości w Hiszpanii?

Zależy to od rodzaju nieruchomości. W przypadku apartamentu z dwiema sypialniami jest to EUR 40 – 60 miesięcznie, chyba że w ramach osiedla znajduje się kilka basenów lub inne udogodnienia.

W przypadku domu wolnostojącego nie ma bezpośrednich opłat poza podatkiem od nieruchomości, chyba że właściciel decyduje się na zewnętrzne usługi w kwestii zieleni i obsługi basenu. W takim przypadku koszty utrzymania nie powinny przekroczyć EUR 200.

Stosunkowo najdroższe jest utrzymanie nieruchomości, która znajduje się w zamkniętym resorcie, gdyż poza normalnym czynszem zazwyczaj naliczana jest również opłata za otrzymanie wspólnych terenów zielonych i ochrony.

Poza opłatami czynszowymi konieczne jest opłacanie określonych podatków, które ujęte są w tabeli powyżej sekcji pytań i odpowiedzi.

Media w Hiszpanii są stosunkowo tanie. W przypadku 2 osób mieszkających w apartamencie rachunek za prąd i wodę nie przekracza EUR 30 miesięcznie. W przypadku nawadniania trawnika rachunek za wodę może wzrosnąć do EUR 70.

 1. Czy Polak może podjąć legalną pracę w Hiszpanii?

Tak. Jako obywatele UE Polacy mogą podjąć legalną pracę w Portugalii, bez uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Jednocześnie otwarcie firmy jest bardzo ułatwione.

 1. Chcę wynajmować swoją nieruchomość. Jaki sposób jest najlepszy?

Część deweloperów w Hiszpanii oferuje gwarancję wynajmu i zapewnia określony procentowy dochód z nieruchomości rocznie. Ta oferta przeznaczona jest dla osób, które chcą korzystać z nieruchomości tylko kilka tygodni w roku, bądź traktują nieruchomość jako inwestycję. W przypadku nabywców, którzy chcą być bardziej elastyczni w kwestii dostępu do nieruchomości MD Properties we współpracy z lokalnymi agencjami turystycznymi zapewnia możliwość oferowania ich nieruchomości potencjalnym klientom zainteresowanym krótko i długoterminowym wynajmem.

 1. Jak dolecieć do Hiszpanii?

Najlepsze opcje lotów do Hiszpanii to:

LOT

Bezpośrednie: Warszawa - Madryt, Warszawa - Barcelona.

Lufthansa

Wiele opcji z Warszawy, Wrocławia i Krakowa

Ryanair

Bezpośrednie: Wrocław – Barcelona(Girona), Warszawa Modlin – Madryt, Kraków – Madryt, Kraków - Alicante

Wizz Air

Gdańsk  - Barcelona, Poznań – Barcelona