Portugalia - zrelaksowana normalność...od EUR 60,000

Portugalia to kraj, który w kwestii mentalności ludzi jest chyba najmniej śródziemnomorski wśród innych położonych w tej części Europy. Zupełnie nieprawdopodobne jest jak na tak małym skrawku ziemi można zmieścić taką różnorodność: od melancholijnego Porto, przez klimatyczną, pogodną Lizbonę, aż do międzynarodowego i słonecznego Algarve. Najlepsze pola golfowe w Europie, piękne piaszczyste plaże, niezwykle tolerancyjni i otwarci ludzie, a także rynek nieruchomości, który oferuje najlepszy stosunek jakości do ceny na południu Europy. 

 

Z naszej strony zapewnimy państwu najlepszą opiekę prawną we współpracy z kancelarią Caiado Guerreiro & Associados i dostęp do niezwykle szerokiego portfolio nieruchomości z rynku pierwotnego, wtórnego, a także domów przejętych przez największe banki. Zorganizujemy dla Państwa wizytę w Portugalii, podczas której będziemy państwu towarzyszyć i doradzać, odpowiemy na wszystkie nurtujące Państwa pytania, pomożemy w zaciągnięciu kredytu hipotecznego, powiadomimy o wszystkim co istotne z Waszego punktu widzenia, przeprowadzimy Państwa przez proces zakupu i zapewnimy pomoc po nim, w postaci wyposażenia, wynajmu, załatwienia spraw administracyjnych, znalezienia szkoły dla dzieci itp. jeśli jest to konieczne.

 

Standardowa procedura zakupu nieruchomości w Portugalii opiera się na 3 krokach:

 

1) Rezerwacja - prosty dokument, który za stosunkowo małą kwotę (EUR 5,000 - 10,000) powoduje usunięcie nieruchomości z rynku na okres około 2 tygodni, ten czas poświęcony jest na ponowne sprawdzenie ksiąg wieczystych i innych dokumentów związanych z nieruchomością, aby podpisanie umowy przedwstępnej mogło odbyć się bez żadnych problemów.

 

2) Umowa przedwstępna - zawiera się w niej podstawowe rozstrzygnięcia dotyczące okresu płatności i jej sposobu oraz ustala się termin przeniesienia tytułu własności. Standardową procedurą jest uiszczenie 20% wartości nieruchomości przy podpisaniu tego rodzaju umowy z jednoczesnym ustaleniem daty przeniesienia tytułu własności w ciagu miesiąca, bądź dwóch. Jeśli klient natychmiastowo dysponuje gotówką możliwe jest ominięcie tego etapu i przejście bezpośrednio do notarialnego przeniesienia własności. Przed podpisaniem umowy przedwstępnej konieczne jest uzyskanie numeru identyfikacji podatkowej, który nasi prawnicy dla Państwa zdobędą.

 

3) Umowa kupna - sprzedaży - jest to oficjalna umowa, która notarialnie przenosi tytuł własności na nabywcę. Podpisywana jest w obecności notariusza, którego obowiązkiem jest sprawdzić status nieruchomości i gwarantować, że nabywana nieruchomość może być sprzedana bez żadnych obciążeń prawnych, bądź finansowych. Przed wizytą u notariusza wszystkie podatki związane z przeniesieniem własności muszą być zapłacone. Umowa kupna - sprzedaży jest następnie rejestrowana w księdze wieczystej.

 

Na każdym z etapów zakupu mogą być Państwo reprezentowani przez prawnika. Istnieje również możliwość zakupu nieruchomości bez wizyty w Portugalii, poprzez upoważnienie podpisane w portugalskim konsulacie.

 

Poniżej mogą państwo znaleźć wszystkie koszty związane z zakupem, utrzymaniem i wynajmem nieruchomości w Portugalii.

 

Rodzaj podatku/opłaty

Wysokość podatku/opłaty

IMT (podatek płacony przy zmianie własności nieruchomości)

Zależny od ceny nieruchomości (2-6,5%). Opłata przy zakupie

IMI (lokalny podatek roczny)

0.8% wartości nieruchomości położonej poza miastem; 0.3 – 0.5% wartości nieruchomości położonej w granicach miasta. Płacony corocznie

Opłata skarbowa

0.8% wartości nieruchomości. Opłata przy zakupie

Opłata za notariusza

Około EUR 600

Opłata za wpis do księgi wieczystej

Około EUR 200

Podłączenie mediów

Około EUR 300

Podatek od zysków kapitałowych

Według regularnej skali podatku dochodowego (11.5- 46.5%)

Podatek za dochód z wynajmu nieruchomości

Według regularnej skali podatku dochodowego (11.5- 46.5%)

Podatek od spadku

0% jeśli nieruchomość przekazywana jest najbliższym (żona/mąż, dziecko, rodzice), 10% w przypadku przekazania osobom trzecim.

Korzystanie z usług przedstawiciela podatkowego*

Około EUR 250 rocznie

*dla obywateli UE nie jest to wymogiem prawnym, ale w przypadku wynajmu nieruchomości jest to niezwykle przydatne. 

 

Pytania i odpowiedzi:

 

  1. Jakie dokumenty są potrzebne do zakupu nieruchomości w Portugalii?
  • Paszport
  • Numer identyfikacji podatkowej w Portugalii (uzyskiwany przez prawnika lub przedstawiciela podatkowego)
  1. Czy są jakieś ograniczenia w nabywaniu nieruchomości w Portugalii przez obcokrajowców?

Nie, obywatele UE nie mają żadnych ograniczeń w tym zakresie.

  1. Jakie destynacje w Portugalii są najbardziej popularne wśród zagranicznych nabywców?

Najbardziej popularne są okolice Lizbony (Cascais), Algarve oraz Srebrne Wybrzeże. Lizbona ostatnio kusi fenomenalnie wyremontowanymi kamienicami w centrum miasta, które za stosunkowo przystępną cenę zapewniają komfort i bliskość magicznego miasta. Cascais położone 20 km od Lizbony jest znanym w całej Europie ośrodkiem luksusowego życia, z najdroższymi i najlepszymi posiadłościami, ale nawet tam można znaleźć okazje.

Srebrne Wybrzeże ciągnie się na północ od Lizbony i znane jest z bardzo delikatnego klimatu, który nie doskwiera ciepłem w lecie. Jest to najpopularniejsza destynacja dla surferów. Tam można znaleźć prawdziwe okazje i ten region ma najwięcej do zaoferowania w kwestii stosunku jakości nieruchomości do ceny.

Algarve to turystyczna mekka Portugalii. Słoneczna pogoda przez cały rok i najlepsze pola golfowe w Europie wyróżniają ten region. Jest to miejsce gdzie znajdują się najlepsze resorty z piaszczystymi plażami, a wszelkie nieruchomości otoczone są basenami i zielenią przez okrągły rok.

  1. Czy istnieje możliwość zakupu nieruchomości przez osobę prawną?

Istnieje taka możliwość, często nieruchomości w Portugalii nabywane są przez firmy off-shore, a także firmy zarejestrowane w UE, których właścicielami są finalni lokatorzy.

  1. Jakie są koszty utrzymania nieruchomości w Portugalii?

Zależy to od rodzaju nieruchomości. W przypadku apartamentu z dwiema sypialniami jest to EUR 40 – 70 miesięcznie, chyba że w ramach osiedla znajduje się kilka basenów lub inne udogodnienia.

W przypadku domu wolnostojącego nie ma bezpośrednich opłat poza podatkiem od nieruchomości, chyba że właściciel decyduje się na zewnętrzne usługi w kwestii zieleni i obsługi basenu. W takim przypadku koszty utrzymania nie powinny przekroczyć EUR 200.

Stosunkowo najdroższe jest utrzymanie nieruchomości, która znajduje się w zamkniętym resorcie, gdyż poza normalnym czynszem zazwyczaj naliczana jest również opłata za otrzymanie wspólnych terenów zielonych i ochrony.

Poza opłatami czynszowymi konieczne jest opłacanie rocznego podatku od nieruchomości, którego stawka jest obliczana jako 0.8% wartości nieruchomości położonej poza miastem; 0.3 – 0.5% wartości nieruchomości położonej w granicach miasta.

Media w Portugalii są stosunkowo tanie. W przypadku 2 osób mieszkających w apartamencie rachunek za prąd i wodę nie przekracza EUR 50 miesięcznie. W przypadku nawadniania trawnika rachunek za wodę może wzrosnąć do EUR 90.

  1. Czy Polak może podjąć legalną pracę w Portugalii?

Tak. Jako obywatele UE Polacy mogą podjąć legalną pracę w Portugalii, bez uzyskiwania dodatkowych pozwoleń. Jednocześnie otwarcie firmy jest bardzo ułatwione. W zeszłym roku Portugalia wprowadziła bardzo atrakcyjne rozwiązania w kwestii statusu „nie zamieszkującego rezydenta podatkowego”. Istnieje możliwość „udomowienia podatkowego” na 10 lat swojego światowego dochodu na podstawie podatku liniowego ze stawką 20%. Warunkiem jest posiadanie nieruchomości w Portugalii na dzień 31 Grudnia danego roku podatkowego lub zamieszkiwanie tam przynajmniej 183 dni w roku.

  1. Chcę wynajmować swoją nieruchomość. Jaki sposób jest najlepszy?

Część deweloperów w Portugalii oferuje gwarancję wynajmu i zapewnia określony procentowy dochód z nieruchomości rocznie. Ta oferta przeznaczona jest dla osób, które chcą korzystać z nieruchomości tylko kilka tygodni w roku, bądź traktują nieruchomość jako inwestycję. W przypadku nabywców, którzy chcą być bardziej elastyczni w kwestii dostępu do nieruchomości MD Properties we współpracy z lokalnymi agencjami turystycznymi zapewnia możliwość oferowania ich nieruchomości potencjalnym klientom zainteresowanym krótko i długoterminowym wynajmem.

  1. Jak dolecieć do Portugalii?

Najlepsze opcje lotów do Portugalii to:

LOT

Warszawa - Lizbona, bezpośrednio, czas przelotu to ok. 4 godziny.

Lufthansa

Warszawa/Kraków – Monachium – Faro (Algarve), czas przelotu to ok. 6 godzin

Ryanair

Warszawa Modlin – Lizbona, bezpośrednio, czas przelotu to ok. 4 godziny.

Wizz Air

Warszawa - Lizbona, bezpośrednio, czas przelotu to ok. 4 godziny.